#1 Porady – czy Twoja strona jest responsywna?

Czym jest strona responsywna?

Jest to strona, która dostosowuje się do każdego rodzaju ekranu na jakim jest wyświetlana. Niezależnie od tego, czy przeglądamy stronę na ekranie laptopa czy też na tablecie lub małym smartfonie strona wygląda i działa tak samo dobrze, jest przejrzysta i funkcjonalna. Wymaga to odpowiedniej konstrukcji strony, dzięki czemu przy mniejszych rozmiarach ekranu strona zmienia swój układ na dopasowany do danego urządzenia, a elementy strony zmieniają swój rozmiar i położenie, pozostając zawsze czytelne.

Czy strona responsywna jest koniecznością?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta: TAK. Dlaczego? Najważniejsze powody są dwa: pierwszy to polityka Google a drugi to postęp technologiczny i zmiana rzeczywistości, która nas otacza.

Zacznijmy jednak od Google. Na początku tego roku zmienił się algorytm pokazywania wyników wyszukiwania, na niekorzyść stron nie posiadających wersji mobilnej. Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie:

Wyszukiwarka Google nie rozpozna tych stron jako przyjaznych dla urządzeń mobilnych, co wpłynie na ich wyświetlanie przez użytkowników smartfonów i pozycję w wynikach wyszukiwania

Strony, które nie są responsywne, czyli strony najczęściej tworzone 2-3 lata temu lub starsze nie przejdą testu responsywności i będą tracić pozycję w wyszukiwarce Google. Pozostawiając taką stronę bez żadnych zmian narażamy się na utratę pozycji w Google a co za tym idzie szansa odnalezienia naszej strony jest co raz mniejsza.

Jak możesz sprawdzić czy Twoja strona jest responsywna?

Google udostępniło do tego typu testów specjalne narzędzie, które znajdziecie klikając TUTAJ. Wystarczy wpisać adres swojej strony internetowej i wcisnąć „analizuj”.

Facebook a strona responsywna

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest korzystanie z Facebook’a. Większość jego użytkowników to użytkownicy mobilni, jeżeli więc linkujemy na naszym FB do naszej strony internetowej, która nie jest responsywna to zdecydowana większość użytkowników zrezygnuje z jej odwiedzenia gdyż będzie ona nieczytelna.

Jak to wygląda w praktyce?

Pokażemy na wizualizacji smartfona:

stronares

Dodaj komentarz